Rodinní Válečníci

Theodora Brožová rozená Vysloužilová

  Verze 2 / 23.9. 2010                                                       , žena plukovníka Miroslava Brože * 1903

 

   Narodila se 20. května 1903 rodičům Františku Vymětalovi a Františce Vymětalové, rozené Kubšovské v Rakousko-Uherské monarchii v Sarajevu, Bosna a Hercegovina.

Otec František Vymětal byl Militärrechnungobersoffizial 2. Klasse (Vrchní vojenský účetní oficiál – kapitán) účetním důstojníkem v   Rakousko – Uherské armádě. Pracoval jako cenzurant a revident  účtárny intendance u 15. sboru v Sarajevu, později u 1. pěší divize taktéž v Sarajevu.

Rodina pocházela a později po válce opět žila ve Šternberku u Olomouce.

Dne 18. června 1921 se Dora Vymětalová provdala za tehdejšího kapitána jezdectva Miroslava Brože příslušníka Jezdeckého pluku 4, posluchače Ústředního jezdeckého ústavu  v Hranicích na Moravě. Svatba se  konala ve Šternberku. Svědkem Miroslava byl nadporučík František Bílík toho času taktéž posluchačem Ústředního jezdeckého ústavu  v Hranicích.  Svědkem Theodory byl Julius Růžek úředník z Olomouce. Oddávajícím byl okresní hejtman Oldřich Dostál s okresním tajemníkem Ferdinandem Střížem. Dora se svým mužem pravděpodobně seznámila po defilé legionářů městem Šternberku (možná při přehlídce v Olomouci nebo Šumperku), kde si ho vyhlédla. A velice pohledné mladé ženě se nedává košem. 

Od září 1921 se stěhuje s manželem do jeho nové posádky k Jezdeckému pluku číslo 4  v Klatovech.

V roce 1922 se Doře a Miroslavovi narodil syn Miroslav, stalo se tak v sobotu 12. srpna 1922 v Klatovech v pět hodin třicet minut ráno.

Dnem 1. září 1926 je štábní kapitán jezdectva Miroslav Brož převelen do Pardubic k Vojenskému jezdeckému učilišti jako učitel. Theodora se synem se stěhují též.

Zde se Dora stýká s honorací města, zvláště po povýšení Miroslava na zástupce velitele Vojenského jezdeckého učiliště a posléze do hodnosti podplukovníka jezdectva.

Zvláště dobře si rozumí se ženou velitele Vojenského jezdeckého učiliště pozdějšího generála Jaroslava Emingera.

Po  21. červenci 1931 se rodina opět stěhuje k Jezdeckému pluku 4 do Klatovech. Kde se stává Miroslav dnem 6. srpna 1931 velitelem Polní jezdecké korouhve II/4 posádkou v Dobřanech.

V září 1932 přebírá podplukovník Miroslav Brož prozatímní velení pluku a posádky od plukovníka Josefa Dostála v Klatovech. Na funkci velitele pluku a posádky v zastoupení setrval až do 30. července 1933. Druhý den se opět ujímá velení Polní jezdecké korouhve II/4 v Dobřanech. Tak i Dora se synem se stěhují sem a tam.

Už v září 1933 je ustanoven zástupcem velitele pluku v Klatovech a rodina se opět stěhuje.

Na konci roku 1933 je na MNO rozhodnuto o převelení podplukovníka Miroslava Brože do Olomouce, kde převezme funkci prozatímního a později je i jmenován velitelem Jezdeckého pluku 2. „Sibiřského“.

Od února 1934 je rodina tedy přestěhována do Olomouce. Zde setrvají pospolu 10 let, až do konce II. světové války.

Zde v Olomouci rodina bydlela na Třídě československých legií v takzvaném Paláci „Čechoslávie“.

O Doře se říkalo, že je to nejkrásnější žena Olomoucké posádky.

Syn Miroslav zde navštěvoval měšťanskou školu. Hodně času také trávil v kasárnách u koní. Už jako pětiletý měl vlastního koně – poníka (a důstojnickou vojenskou uniformu), dostal ho jako dárek k vánocům. A stále častěji utíkal z domova. Maminka Dora z něho chtěla mít uhlazeného, vzdělaného věřícího člověka a otec zase vojáka. S maminkou musel chodit na odpolední čaje, kde se setkávala s honorací města. Také byla velice pobožná a tak se synem často navštěvovala kostel, na rozdíl od jejího manžela.

Seznámila a spřátelila se s Malvínou Androvou. Manželkou majitele firmy ASO (Ander a syn Olomouc) Josefem Anderem. Přátelila a setkávala se také s umělci. Mimo jiné s malířem Josefem Schneiderkou. Který ji daroval plátno cca. 1x1,5m „Holandský rybář“ malovaného v Holandsku ve Volenden v roce 1929. Kde byl na studijní a inspirativní cestě společně s bratry Aloisem a Ludvíkem, kteří byli také malíři.

Pravděpodobně po  II. světové válce kdy manžel plukovník Brož putuje po posádkách, má v Olomouci módní salón „Dora“ poblíž nádraží. Ale je možné že si ho otevřela už za války, kdy manžel pracuje na Olomoucké poště.

Uměla velice dobře šít a vyšívat oblečení. Měla svoji vlastní výbavu s monogramem TB, kterou z velké části si sama zhotovila. V nučkám tak sama později šila oblečení a vyšívala výbavu. Později když jezdívala za synem a vnoučaty do Karlových Varů, přivezla vždy nějaké nové oblečení pro vnoučata.

Po „Vítězném únoru“ 1948 je Nový režim vystěhoval ze služebního bytu (pravděpodobně v březnu 1948). Miroslav se rozhodl odstěhovat na rodinný statek do Dobrovice. Dora chtěla zůstat v Olomouci.

Zůstala bez finančních prostředků, musela nastoupit do pracovního poměru.  Protože však jako manželka vyššího důstojníka nikdy nepracovala (vdávala se v 18letech), neměla tak nárok na důchod. Byla tedy nucena odpracovat 25let, aby měla nárok na důchod. Nejprve nastoupila do nádražní restaurace jako servírka a pak díky známé získala místo v prodejně UVA (Umělecké výrobní družstvo), kde se stala časem vedoucím.

Ve svém módním salónu „Dora“, který byla nucena zavřít i zpočátku bydlela. Její nejlepší přítelkyně Malvína byla zavřena v komunistickém lágru. Ve volném čase po bazarech a starožitností zkupovala vzácné obrazy a starožitnosti za tu trochu peněz co ušetřila.

Pravděpodobně v šedesátých letech (1960 – 1962) je zatčena a vzata do vazby za přechovávání zlata a cenností. Stalo se tak na udání syna Mariana Andra její dobré přítelkyně Malvíny, jež si tato přítelkyně svoje zlaté šperky k Doře schovala. Ve vazbě strávila asi půl roku. Vazební věznice ji velice podlomila zdraví a i psychiku. (Syn Marian byl Andrův syn s prvního manželství, Malvína byla tedy jeho nevlastní matka.)

Dora byla velice pobožná. Na cesty si brala několik obrázků a sošek svatých a mučedníků. Ty si vždy vystavěla v místnosti kde přebývala.

O svých starších sourozencích před vnoučaty občas hovořila, „že umřeli ještě v dětství na nemoce na, které tenkrát ještě nebyli léky“.

Jedním z důvodu rozchodu Dory s manželem Miroslavem bylo nucené vystěhování ze služebního bytu a jeho nucený odchod z armády. On chtěl na rodinný statek do Dobrovice, ona chtěla zůstat v Olomouci. Dalším důvodem byli oni sami, sňatek to byl dohodnutý, takzvaný z rozumu.

Někdy v 50-tých nebo 60-tých letech chtěla se Miroslavem dát svůj vztah opět do pořádku. Přijela za ním do Dobrovic oba pěvně rozhodnuti dát manželství dohromady. Ale po pár dnech se opět pohádali a Dora se vrací zpět do Olomouce.

V té době bydlí na I.P. Pavlova 51 v Olomouci.

Zemřela 24. ledna 1970 ve Fakultní nemocnici v Olomouci na chronickou ischemickou chorobu srdeční. Byla zpopelněna 29. 1. 1970 v Olomouci. Je pohřbena rozptylem na Olomouckém ústředním hřbitově, který byl proveden 6. června 1970.

 

Vzpomínky potomků a přátel na Doru:

„Když přijela za námi vnoučaty do Karlových Varů vždy si brala několik obrázků a sošek svatých a mučedníků. Ty si vždy vystavěla v místnosti kde přebývala. Také přivezla vždy nějaké nové oblečení pro nás děti.

Do toho nás pak vyšnořila a vyrazili jsme na procházku či výlet na Lázeňskou promenádu – Kolonádu, pak jsme si sedli do kavárny hotelu „Grandhotel Pupp“. Tam si babička dala kávu a pro nás děti objednala rakvičku a poté jsme vyrazili zpět k domovu do Dalovic.“

 

Poznámky:

Z dob kdy Dora s rodiči žila v Bosně a Hercegovině pochází od ní i recept na plněné papriky s náplní masa a rýže. Dnes je tento recept bežný, ale po Velké válce byla jednou z prvních kdo toto jídlo rodině a hostům podával.

 

Josef Schneiderka (28. 8.1899 Křivé – 26. 4.1945 Uherské Hradiště)

Alois Schneiderka  (24. 12. 1896 Valašské Meziříčí –  7. 9. 1958 Velké Karlovice – Soláň)

Ludvík Schneiderka (1903–1980)

 

Ústřední lidová umělecká výroba – zřizovala prodejny Krásná jizba a ÚVA.

 

Obchodní firma ASO (Ander a syn Olomouc)

Josef Ander mladší byl vrchní ředitel rodinné firmy ASO. Firmu založil jeho otec Josef Ander starší, který začínal s malým krámkem na Svatém kopečku v Olomouci. Firma úspěšně přežila Velkou válku a dařilo se jí i v nové Československé republice. Josef Ander mladší, který převzal vedení firmy, zavedl samoobslužný prodej a začal stavět obchodní domy. Myšlenku si přivezl z Ameriky kde byl na studijním pobytu. Stavěl nejen v Československu (2x v Olomouci, v Ostravě, v Brně, v Praze a jinde) ale i ve Vídni a Peru – Limě dohromady postavil a zavedl na 20 obchodních domů. (První v Československu ale i v Evropě byl obchodní dům v Olomouci.) Také podporoval Olomoucký sport. Sponzoroval fotbalový a tenisový klub, z velké části sám financoval nový fotbalový stadion v Olomouci pro 20 000 lidí (1938 – 1940), který nesl jeho jméno. Proto se jméno ASO objevuje v roce 1937 i v názvu klubu SK ASO Olomouc. S rodinou bydlí na Svatém kopečku v Olomouci. Ve válečných letech je o letních školních prázdninách u firmy ASO zaměstnán i syn Dory Miroslav.

Firma ASO byla v roce 1948 znárodněna a stávající obchodní domy přejmenovány na Prior. Krom obchodních domů v zahraničí (ve Vídni a v Limě) ty zůstali v držení rodiny Andrů. Vedla je dcera Josefa Andra mladšího z prvního manželství. Fotbalový klub SK ASO Olomouc zanikl v roce 1949. A Andrův stadion byl přejmenován v roce 1950 na Stadion Míru. On sám byl zatčen a poslán na převýchovu prací asi na 15let do komunistických lágrů. Jeho žena Malvína na 12 let. A jejich syn Marian pouze na 5 let, ale do Ostravských dolů. Po návratu se mu Dora staralo o prádlo a trochu mu pomáhala s domácností.

Po propuštění Josefa Andreho z komunistických lágrů, mu dcera přes Rakouský či Německý konzulát posílala „Valutový důchod“, který hodní soudruzi už přepočítali na Tuzexové bony nebo na koruny. Sám pracoval s manželkou v zahradnictví v Olomouci.

Později se přestěhovali do vily v Luhačovicích u Zlína, kterou zakoupil Josef Ander již ve dvacátých letech. Zde Androvi (potomci) bydleli až do roku 1984, kdy ji získla stát a proměnil ve vládní vilu. Dnes je z ní exkluzivní hotel. V devadesátých letech Olomoucký stadion opět získal jméno Andrův stadion.

 

Zdroje:

Rodinný archiv

https://www.svatykopecek.com/curibund/10-OSOBNOSTI/31-Ander-Josef-ASO-obchodnik

https://www.hotelluhacovice.cz/uvod.html

https://www.sigmaci.webgarden.cz/historie-sigmy

 

Kontakt

Vyhledávání

 Stránky zaměřené na vojenskou historii


 

Navštivte Náš Svět

Naše cestovatelské stránky


Rodinní Válečníci jsou Archivovány

Novinky

22.03.2024 22:01

Přepracován článek o českém

C. a K  hulánském pluku Alexandra II. ruského cara č. 11, včetně článků o dvou příslušnících 2. jezdeckého pluku, pozdějším Štábním kapitánu jezdectva v záloze Kašparu Hintermüllerovi a podplukovníkovi jezdectva Josefu Kořínkovi. Přidán též článek o bratrech Bilíkových, Františkovi a Josefovi. První byl povýšen in memoriam do hodnosti brigádního generála a druhý byl poručíkem jezdectva v záloze. Oba též byli příslušníci 2. jezdeckého pluku ruských legií.   C. a K. český hulánský pluk Alexandra II. ruského cara č. 11 Více zde: https://rodinnivalecnici.webnode.cz/rakousko-uhersko/jezdectvo-rakouska-uherska/jezdecke-pluky-rakouska-uherska/    C. a K. český hulánský pluk Alexandra II. ruského cara č. 11 Více zde: https://rodinnivalecnici.webnode.cz/rakousko-uhersko/jezdectvo-rakouska-uherska/jezdecke-pluky-rakouska-uherska/    C. a K. český hulánský pluk Alexandra II. ruského cara č. 11 Více zde:...
06.02.2024 22:17

Lékař pluku Otakar Karlík

   Pozdější Plukovník zdravotnictva Otakar Karlík, jeho cesta a služba ...
08.12.2023 22:07

Další důstojník 2. jezdekeho pluku Zrzavý Jiří

Štábní kapitán jezdectva Jiří Zrzavý, jeho nadřízený do kvalifikační listiny napsal: „Velmi spolehlivý vůdce v boji rozvážný … Velmi statečný“.
08.12.2023 21:39

Major Emil Schubert Edler von Schutterstein

Šlechtic mezi legionáři, slovní spojení zní stejně utopisticky jako pan továrník mezi proletáři. Přesto pozdější Major jezdectva Emil Schubert Edler von Schuttersein, byl důstojníkem 2. jezdeckého pluku a jezdecké umění předával svým kolegům a později se podílel na vypracování jezdeckého řádu.
05.12.2023 22:22

Poddůstojník Ladislav Brož legionářského 2. jízdního pluku,

Poddůstojník Ladislav Brož legionářského 2. jízdního pluku, začínal jako jezdec u Rakousko–Uherského u Hulánského pluku č. 11 a po vzniku Československa sloužil až do okupace u Dragounského pluku 2 v Olomouci.
02.12.2023 22:51

Dragounský pluk 2

Kompletně přepracován článek o 20ti leté historii Jezdeckého (později Dragounského) pluku 2 v Československé branné moci.
09.12.2022 21:36

Velitel eskadrony 2. jízdního pluku na magistrále Brigádní generál JUDr. Josef Koutňák

Po návratu z Ruska pozdější Brigádní generál JUDr. Josef Koutňák dostudoval v roce 1921 právnickou fakultu a v roce 1922 absolvoval Válečnou školu v Praze. Postupně velel jezdeckým plukům 10 a 8, jezdecké brigádě 1, byl přednostou I.2. jezdeckého oddělení v MNO. Poté byl velitelem jezdecké brigády 2 a následně 2. Rychlé divize. Aktivně působil v odboji za II. světové války a v únoru 1945 byl zatčen. V červenci 1945 byl jmenován velitelem tankového sboru. V roce 1948 byl penzionován.  
04.12.2022 21:20

Poručík zdravotní služby Vladimír Hobza 2. Jezdeckého

pluku ruských legií, pozdější Plukovník jezdectva a poslední velitel Dragounského pluku 7 a jako Brigádní generál velitel poválečné 16. divize v Karlových Varech.  
03.12.2022 23:29

Kapitán legií Josef Dostál - Pozdější Přednosta Jezdectva

muž, jenž velel jezdecké četě, eskadroně, korouhvi, Jezdeckému pluku 4 v Klatovech, Jezdecké brigádě 1. Byl také profesorem Velitelské školy v Praze a přednosta I/2. oddělení jezdectva a remontnictva na MNO v Praze – Divizní generál in memoriam Josef Dostál.  
26.05.2019 21:26

Svobodník Ján Baumann

letecký mechanik Leteckého pluku 3 a příslušník letecké skupiny Československé zahraniční armády ve Francii ...
TOPlist

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode