Rodinní Válečníci

Polní kuchyně USA

Field Stove M1937 – Americký polní sporák M1937  sloužil pro přípravu teplé stravy do 75 osob. Obsahuje krb pro benzínový hořák, dva pekáče, dva hrnce o obsahu 15 a 10 galonů a sadu kuchyňského náčiní. Má několik kolejnic kam se dá nasunout i několik pekáčů najednou. Ćasto sloužil i pro výrobu cukrovinek (koláčů, dortů a podobně).

Sloužil jako hlavní polní kuchyně od začátku II. světové války do konce války ve Vietnamu. Byl snadno přenosný. Často se přepravovali dva nebo tři kusy těchto sporáků na korbě 2, 5 tunového náklaďáku jako polní kuchyň pro rotu – Army Kitchen Truck 1944. Na náklaďáku se dále přepravovalo kuchyňské zařízení (stůl, skříňky pro uložení potravin …), vše bylo pevně přiděláno k podlaze vozu. Často se též připojoval přívěs.

Zdroje:

Vlastní archiv

https://www.skylighters.org/encyclopedia/m1937.html

https://www.seabeecook.com/equipment/field/kitchen_truck44.htm

 

Americké polní dávky stravy

Americká první bojová dávka stravy byla z roku 1907 Iron Ration – Železná dávka.

Obsahovala tři 85g balení hovězího vývaru v prášku s pšenicí tři 28g tyčinky čokolády a sůl a pepř.

Dávka byla balena do cínovéhp obalu s celkovou váhou jedné libry – 454g. Měla se nosit v horní kapse blůzy pěšáka. Měla býti použita v případě nemožnosti zásobovat vojáka potravinami po uplynutí 24 hodin od posledního jídla.


Po vstupu USA do války vojáci vyslaní do zákopů dostali Trench Ration – Zákopovou dávku stravy. Tato dávka stravy byla chráněna proti znehodnocení při případném útoku plynem, což se občas stávalo při vaření v polních kuchyní. Byli to konzervy (sardinky, tuňák, hovězí …), které byly baleny do jedné plechové krabice. Konzervy byly nakupovány u komerčních firem v USA. Tato stravovací dávka byla těžká a neoblíbená a brzo ji nahradila jiná.

 

 Reserve Ration – Rezervní dávka. Ta obsahovala slaninu 340g nebo hovězí v konzervě 454, dvě plechovky tvrdého chleba nebo sucharů po 227g, mletou kávu 33g, cukr 68g a sůl 4, 5g. Dále se denně fasoval tabák 11g a 10 cigaret.

Po válce bylo konzervované hovězí nahrazeno konzervou vepřového masa s fazolí. Od roku 1936 se dávky vyráběli jako A a B–menu, A bylo  konzervované hovězí a B vepřové s fazolí.

 

Od roku 1938 měla býti Reserve Ration nahrazen dávkou pro občasné použití či individuální stravovací dávkou C–Ration.
První typy do roku 1940 byly o váze hlavního jídla 454g poté o váze 12uncí – 340g konzervě (výška 11cm, průměru 7, 6cm). Byli to tři druhy konzerv nazývané M–units (M–1 maso s fazolí, M–2 maso s bramborem nebo M3 maso se zeleninou – masová část byla kombinací hovězího a vepřového masa). K tomu se fasovaly tři konzervy sucharů nazývané B–units o váze 71g a Accessory Pack – příslušenství (cukrovinka – 28g (karamely, nebo čokoládová tyčinka), cukr – 14g, rozpustná káva – 7g).

Tato denní dávka stravy se nazývala Daily ration – Denní dávka. Mohla býti též určená pro tři muže (rozdělena) a pak se nazývala Individual meal – Individuální dávka či strava. Ta obsahoval jednu konzervu M a jednu B.
Počátkem roku 1944 se začaly objevovat nové konzervy M4M10: maso s špagety (1943), šunka, vejce a brambor, maso s nudlemi, vepřové s rýží, párky s fazolí, vepřové s fazolí, šunka s fazolí, kuřecí se zeleninou a skopové se zeleninou. Byly vyřazeny konzervy M–2 maso s bramborem a M3 maso se zeleninou pro svou nepopularitu, dále toaletní papír, otvírák na konservy P–38. V roce 1945 byla pak vyřazena konzerva skopové se zeleninou a opětovně vrácena maso se zeleninou. Zůstalo tak 10 M–units až do počátečních bojů vietnamské války.
Revizí prošlo též Accessory Pack – příslušenství, přidány byly cukrovinky (oříšky či rozinky, sušenky, džem),  rozpustné prášky nápojů (kakao a džus), cigarety, žvýkačka, sirky, toaletní papír, tablety na desinfekci vody, otvírák na konservy P–38.

Spočátku měly konzervy jen papírové etikety, který však brzo odpadl a vojáci tak měli o zábavu postaráno.

Denní dávka byla zpočátku oblíbená (hlavně spojeneckými vojsky), ale konzumováním této jednotvárné stravy po několik týdnů se jich přejedl každý. V doporučení lékařů z roku 1943 se uvádělo, aby byly podávány maximálně pět dnů po sobě – častokrát to však bylo i pět týdnů. Výroba byla zastavena v roce 1958, ale posílána byla ještě v roce 1968 do Vietnamu i výroba z roku 1950.

Za II. světové války byly dávky C–Ration baleny v dřevěné bedně, která obsahovala 8 denní dávku (24 konzerv M–units,  24 konzerv B–units a 24 kusů Accessory Pack).

 

Další dávka stravy, která se souběžně s C–Ration vydávala, byla D–Ration, čokoláda vážící 4uz (113g). Ta se vojákům v pozměněné formě vydává dodnes.

 

Opravdovou bojovou dávkou stravy se stal roku 1942 K–Ration určený pro výsadkové a podobné bojové jednotky v bojovém nasazení. Byla rozdělena do tří kartónových krabiček označených jako Breakfast Unit – snídaně, Dinner Unit – oběd a Supper Unit – večeře. Váze cca. 500g a velikostí cca. 15x7x4cm se vešla do kapsy výsadkářské bundy M1942 nebo polní bundy M1943. V balíčku byla většinou masová konzerva (šunka –snídaně či oběd, sýr – oběd, hovězí či vepřové maso – večeře), suchary, sladkosti (karamely, bonbóny či čokoláda), rozpustná káva či nápoj, cukr, lžíce, 4 ks cigaret, žvýkací guma, otvírač konserv P38. Celkově byli baleny do dřevěných beden po 3 x 12 kusech. Po II. světové válce se K–Ration přestal vyrábět.

 

Tyto dávky stravy (C–Ration a K–Ration) byly v roce 1958 nahrazeny Meal Combat IndividualMCI – Individuální bojová strava. Stále byly neoficiálně nazývány C–Ration a měli i podobné složení tří konzerv. Velká byla masová, menší obsahovala sušenky či suchary, třetí byl desert (ovoce, sladkosti) a balíček obsahující doplňky (cigarety, otvírák, instanční nápoje, cukr, toaletní papír, žvýkačky …). To vše bylo baleno v hnědé papírové krabičce o váze cca. 1 200 gramů. Ty byly baleny do kartónové krabice po 12 kusech o třech druzích.

 

V roce 1981 byly nahrazeny Meal Ready to Eat – MRE – Strava připravená k jídlu. Tato dávka stravy je určena na 12 hodin a dnes je na výběr z 24 druhů hlavního jídla (1. Jednotlivé komponenty jsou vakuově zabaleny v sáčcích a komplet je zabalen do obdélníkového tvaru v hnědém vodotěsném igelitu. Váha je v rozmezí 510g – 740g dle druhu. Obsahuje hlavní jídlo, přílohu (rýže, šťouchané brambory, kukuřici …), pečivo (suchary), pomazánku, dezert, cukrovinky, nápoje v prášku, chemický ohřívač (směs drceného hořčíku, železa a soli) jenž se zalije vodou a sáček s příslušenstvím (lžíce, sirky, ubrousky, sůl, pepř, tabasco, cukr, smetana v prášku, toaletní papír, žvýkačky…).

 

Poznámky:

1oz unce = 28, 375g

1lb libra – 454g

1lb – 16oz

 

1)         Druhy jídla se mohu rok od roku měnit.

1. Chilli with Beans – Chilli s fazolemi

2. Beef Shredded in Barbecue Sauce – Hovězí maso s omáčkou

3. Chicken with Noodles and Vegetables – Kuřecí maso s nudlemi a zeleninou

4. Spaghetti with Beef and Sauce – Špagety s hovězím masem a omáčkou

5. Mediterranean Chicken – Středomořské kuře

6. Beef Taco – Taco (tortilla) s hovězím masem

7. Brisket Entrée – Hovězí bok, dlouze dušený

8. Meatballs with Marinara Sauce – Masové kuličky s omáčkou

9. Beef Stew – Dušené hovězí

10. Chili and Macaroni – Těstoviny a chilli

11. Vegetarian Taco Pasta – Kukuřičné placky se zeleninou

12. Penne with Vegetable – Těstoviny se zeleninou

13. Cheese Tortellini – Sýrové tortilly

14. Ratatouille – Dušená zelenina

15. Mexican Style Chicken Stew – Mexické dušené kuře

16. Pork Rib – Vepřové kotlety

17. Maple Sausage – Párek s javorovou omáčkou

18. Beef Ravioli – Hovězí ravioli

19. Jalapeňo Pepper Jack Beef Patty – Burger jalapeňo

20. Pork Sausage with Gravy – Vepřové párky s omáčkou

21. Lemon Pepper Tuna –  Tunák

22. Asian Beef Strips – Asijské hovězí

23. Chicken Pesto Pasta – Kuřecí s těstovinami

24. Southwest Beef & Black Beans – Hovězí s fazolemi


 

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/C-ration

https://en.wikipedia.org/wiki/K-ration

https://en.wikipedia.org/wiki/Meal,_Combat,_Individual_ration

 

Kontakt

Vyhledávání

 Stránky zaměřené na vojenskou historii


 

Navštivte Náš Svět

Naše cestovatelské stránky


Rodinní Válečníci jsou Archivovány

Novinky

22.03.2024 22:01

Přepracován článek o českém

C. a K  hulánském pluku Alexandra II. ruského cara č. 11, včetně článků o dvou příslušnících 2. jezdeckého pluku, pozdějším Štábním kapitánu jezdectva v záloze Kašparu Hintermüllerovi a podplukovníkovi jezdectva Josefu Kořínkovi. Přidán též článek o bratrech Bilíkových, Františkovi a Josefovi. První byl povýšen in memoriam do hodnosti brigádního generála a druhý byl poručíkem jezdectva v záloze. Oba též byli příslušníci 2. jezdeckého pluku ruských legií.   C. a K. český hulánský pluk Alexandra II. ruského cara č. 11 Více zde: https://rodinnivalecnici.webnode.cz/rakousko-uhersko/jezdectvo-rakouska-uherska/jezdecke-pluky-rakouska-uherska/    C. a K. český hulánský pluk Alexandra II. ruského cara č. 11 Více zde: https://rodinnivalecnici.webnode.cz/rakousko-uhersko/jezdectvo-rakouska-uherska/jezdecke-pluky-rakouska-uherska/    C. a K. český hulánský pluk Alexandra II. ruského cara č. 11 Více zde:...
06.02.2024 22:17

Lékař pluku Otakar Karlík

   Pozdější Plukovník zdravotnictva Otakar Karlík, jeho cesta a služba ...
08.12.2023 22:07

Další důstojník 2. jezdekeho pluku Zrzavý Jiří

Štábní kapitán jezdectva Jiří Zrzavý, jeho nadřízený do kvalifikační listiny napsal: „Velmi spolehlivý vůdce v boji rozvážný … Velmi statečný“.
08.12.2023 21:39

Major Emil Schubert Edler von Schutterstein

Šlechtic mezi legionáři, slovní spojení zní stejně utopisticky jako pan továrník mezi proletáři. Přesto pozdější Major jezdectva Emil Schubert Edler von Schuttersein, byl důstojníkem 2. jezdeckého pluku a jezdecké umění předával svým kolegům a později se podílel na vypracování jezdeckého řádu.
05.12.2023 22:22

Poddůstojník Ladislav Brož legionářského 2. jízdního pluku,

Poddůstojník Ladislav Brož legionářského 2. jízdního pluku, začínal jako jezdec u Rakousko–Uherského u Hulánského pluku č. 11 a po vzniku Československa sloužil až do okupace u Dragounského pluku 2 v Olomouci.
02.12.2023 22:51

Dragounský pluk 2

Kompletně přepracován článek o 20ti leté historii Jezdeckého (později Dragounského) pluku 2 v Československé branné moci.
09.12.2022 21:36

Velitel eskadrony 2. jízdního pluku na magistrále Brigádní generál JUDr. Josef Koutňák

Po návratu z Ruska pozdější Brigádní generál JUDr. Josef Koutňák dostudoval v roce 1921 právnickou fakultu a v roce 1922 absolvoval Válečnou školu v Praze. Postupně velel jezdeckým plukům 10 a 8, jezdecké brigádě 1, byl přednostou I.2. jezdeckého oddělení v MNO. Poté byl velitelem jezdecké brigády 2 a následně 2. Rychlé divize. Aktivně působil v odboji za II. světové války a v únoru 1945 byl zatčen. V červenci 1945 byl jmenován velitelem tankového sboru. V roce 1948 byl penzionován.  
04.12.2022 21:20

Poručík zdravotní služby Vladimír Hobza 2. Jezdeckého

pluku ruských legií, pozdější Plukovník jezdectva a poslední velitel Dragounského pluku 7 a jako Brigádní generál velitel poválečné 16. divize v Karlových Varech.  
03.12.2022 23:29

Kapitán legií Josef Dostál - Pozdější Přednosta Jezdectva

muž, jenž velel jezdecké četě, eskadroně, korouhvi, Jezdeckému pluku 4 v Klatovech, Jezdecké brigádě 1. Byl také profesorem Velitelské školy v Praze a přednosta I/2. oddělení jezdectva a remontnictva na MNO v Praze – Divizní generál in memoriam Josef Dostál.  
26.05.2019 21:26

Svobodník Ján Baumann

letecký mechanik Leteckého pluku 3 a příslušník letecké skupiny Československé zahraniční armády ve Francii ...
TOPlist

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode