Rodinní Válečníci

Uniformy jezdectva Rakouska–Uherska

 

      V roce 1909 byl zaveden pro všechny druhy vojska krom Jezdectva polní stejnokroj M 1908 v barvě štičí šedi Hechhtgrau – střední odstín šedé barvy s příměsí do modra.

Na podzim 1915 bylo rozhodnuto převzít německou barvu polní šedi Feldgrau na všechny armádní uniformy i uniformy jezdectva. Začali se tak šít klasické zdobené blůzy či kabátce Jezdectva v barvě polní šedi.

Ale na začátku války v roce 1914 nastupovalo Rakousko–uherské Jezdectvo ve svých modro – červených uniformách.

 

Dragouni

Sako – Blůza  Waffenrock (Rock) modré barvy bez kapes s 6 knoflíky žluté či bílé barvy (1, se stojatým límcem a s rovnými manžety v plukovní barvě (2.

Kabátec – Pelzrock podšitý kožešinou a taktéž s límcem z kožešiny, s dvěmi řadami po 8 knoflících a s rovnými manžety v plukovní barvě. Pokud nebyl oblečen a pokud nebylo parné počasí tak býval nošen v závěsu přes levé rameno.

Na levém rameni kalounový žluto černý nárameník s posuvkou na karabinu. Hodnostní hvězdičky mají poddůstojníci bílé, důstojníci zlaté barvy.

Dragounská přilba zavedená v roce 1851 s výrazným hřebenem, pokrytým mosazným plechem a s mosazným podbradníkem. Důstojníci měli na bocích hřebenu vylisován reliéf lva, bojujícího s hadem. Poddůstojníci měli bob hřebenu hladký, černě lakovaný s mosaznými lemy po okrajích. Dragouni měli jen hladké černé plechy. Ve předu byl mosazný dvouhlavý orel, který nesl na prsou štít Habsburg - Babenberg – Lothringen rodu.

Helmy byli několikrát přepracovány.

Kalhoty – rajtky krapově červené barvy podšité kůží či bez.

Boty – holínky – s ostruhami.

 

Huláni

Sako – Blůza – Ulanka modré barvy zapínané na 10 knoflíků (3 s límečkem a manžetami se špičkou v červené barvě (4.

Kabátec – Pelsulanka s černým ovčím kožešinovým límcem zapínaný na 14 knoflíků ve dvou řadách s manžetami se špičkou v červené barvě.

Ulanka i Pelsulanka měli pod pasem v zadní části skládaný rozparek, konec vykrajovaných kapes, okraj zapínání a švy obšité červenou nití. Na levém rameni kalounový žluto černý nárameník s posuvkou na karabinu. Důstojnické modely měli u zadního rozparku našit zlatý vodopád. Hodnostní hvězdičky mají poddůstojníci bílé, důstojníci zlaté barvy.

Hulánská černá čapka – Czapka s čtvercovým plochým hřebenem s koňskými žíněmi. V předu se zlatým císařským orlem s číslicí pluku a podbradníkem (vyšší počet stuh na podbradníku značil vyšší hodnost). Zeměbranecké pluky měli čapku červenou.

Kalhoty – rajtky červené barvy podšité kůží či bez.

Boty – holínky kožené černé barvy pro mužstvo kratší, důstojníci s oblibou nosí vysoké.

 

Husaři

Sako – Blůza – Dolman či Attila modré barvy (5 zdobené na prsou 5 řadami žlutých – zlatých vodorovných šňůr (6 s uzly – vitez-kötes (čamáry) a olivkami jako zapínání (7.

Kabátec – Pelzattila či Attila podšitý a lemovaný kožešinou taktéž s 5 řadami žlutých – zlatých vodorovných šňůr s uzly – vitez-kötes (čamáry) a olivkami jako zapínání.

Na levém rameni kalounový žluto černý nárameník s posuvkou na karabinu. Hodnostní hvězdičky mají poddůstojníci bílé, důstojníci zlaté barvy.

Hulánská čepice – Čáko se vzpřímeným černým chocholem z koňských žíní se vyráběla v několika barevných provedení se zlatou barvou (8. V předu se zlatým císařským orlem s číslicí pluku.

Kalhoty – rajtky červené barvy podšité kůží či bez, na nich byli vyšité Čamáry – žlutým kalounem (9.

Boty – holínky – Čižmy kožené polovysoké černé barvy.

 

Společné ošacení jezdectva

Součástí služební důstojnické uniformy jezdectva byla i stříbrná kartuše – patrontaška zdobená císařským orlem na náboje do poboční střelné zbraně. Nosila se přes levé rameno k pravému boku na pravé ledvině.

Polní či táborová čepice – Lagermütze krapově červené barvy bez kšiltu či s krátkým kšiltem stejného materiálu, ten je pak většinou zasunut za sepnuté chrániče uší. Důstojníci měli černé polní čepice se štítkem jako u pěchoty. Na čepicích byl odznak (nazýváno jako Jablíčko Röschen) s císařským monogramem FJI (Franz Joseph I. – František Josef I.)(10, pro mužstvo žluté (mosazné), pro důstojníky zlato-černé dracounové se sametovým středem. Ve výstroji jezdectva byla od roku 1868.

Důstojníci a délesloužící poddůstojníci mohli mimo službu nosit salonní kalhoty – Salonbeinkleider modrošedé barvy. Ve skutečnosti raději nosili salonní kalhoty černé barvy.  Nosili se i rajtky z modrošedé látky nebo jelení kůže a letní kalhoty z bílého plátna.

Zimní plášť pro jezdectvo měl tmavě hnědou barvu (i pro vozatajstvo a hřebčince), nosil se i plášť do deště téže barvy.

 

Kulometné oddíly nosily od svého vzniku v roce 1912 nosily uniformu vzor M 1908 v barvě štičí šedi s koženými kamašemi. Touto uniformou byli vystrojeni i pionýři přidělení k jezdectvu.

 

Po prvních bojích ve Velké válce jezdectvo utrpělo těžké ztráty, díky demaskujícím barevným uniformám. Rychle byly proto přilby a pochvy šavlí natírány černou či šedou matnou barvou nebo na přilby a čapky byli šity šedivé povlaky. Červené rajky byly urychleně nahrazovány šedými. I světle zbarvení koně (běloušové) byli natíráni černou barvou.

Již na přelomu let 1914 a 1915 začalo jezdectvo fasovat standardní pěchotní uniformu M 1908. Část byla však šita ve střihu jezdectva, zvláště kabátce s kožíškem. V zimě se začalo používat i bílé maskovací pláště Schneemantel s rukávy a kapucí, často se nosilo jen bílé prostěradlo s otvorem na hlavu – ve stylu ponča.

Zavedená polní uniforma M 1915 v barvě polní šedi na konci roku 1915, se začala používat i u jezdectva. Začali se používat i pěchotní kalhoty – pumpky. Ale opět s ohledem na tradice se šili klasické kabátce jezdectva s kožíškem a rajtky.

Koncem roku 1915 kdy bylo již jezdectvo nedostatkem koní částečně sesedláno, začalo jezdectvo používat již doopravdy i pěchotní uniformu s pěchotní botou a ovinovačkami. Po zavedení pěchotní uniformy M 1916, začalo jezdectvo používat i tu. A koncem války mužstvo nosilo z nedostatku materiálu všemožnou kombinaci mírových i válečných uniforem jak jezdectva tak i pěchoty.

 

Poznámky:

1)            Výložky a manžety v barvě bílé měl Dragounský pluk č. 15 (poddůstojnické hodnostní hvězdičky byli modře lemované), černé 2 a 6, světle červená 8 a 11, tmavě červená 1 a 3, krapově červená 13 a 14, Světle žlutá 7 a 10, tmavě žlutá 5 a 12 a zelená 4 a 9.

2)            Bílé knoflíky nosil Dragounský pluk č. 1, 2, 4, 5, 7, 11 a 13. Žluté knoflíky nosil Dragounský pluk č. 3, 6, 8, 9, 10, 12, 14 a 15.

3)            Hulánský pluk č. 1–5 a 12 měl zlaté (žluté) knoflíky, pluk č. 6–11, 13 a Zeměbranci měl stříbrné (bílé) knoflíky s čísli pluku.

4)           Jednalo se o krappově červenou – střední odstín červené barvy, byla určena pro všechny druhy jezdectva a všechny výstrojní součásti červené barvy.

5)            Polovina husarských pluků nosila světle modré barvy 2, 4, 6, 7, 10, 12, 14 a 16 . Druhá polovina v tmavě modré barvě 1, 3, 5, 8, 9, 11, 13 a 15.

6)            Zeměbranecké husarské pluky měli šňůry (kaloun) – čamáry v červené barvě.

7)            Polovina husarských pluků nosila olivky ve žluté (zlaté) barvě 1, 2, 3, 6, 8, 10, 14 a 15. Druhá polovina v barvě bílé (stříbrné) 4, 5, 7, 9, 11, 12, 13 a 16.

8)            Čáko bylo v několika barvách, bílá pro pluky č. 2, 3, 9 a 12, tmavě modrá 1 a 13, červená 4, 5 a 14, popelavě–šedá 6, 11, 15 a 16, světle modrá 7 a 10.

9)            Čamáry – šňůrové zapínání oděvu, lemování, zdobení oděvu kalounem.

10)         Od nástupu nového císaře na trůn koncem listopadu, bylo zaměněno za kokardu s monogramem K – (Karl I. – Karel I).

 

Zdroj:

III/2014, I.světová

Rakousko–uherská armáda, P. Jung, D. Pavlovič, 2007, ISBN: 978–80–2541–1520–6  

https://www.franzferdinand.cz/branna-moc/jezdectvo/

https://www.vhu.cz/vystava-na-zizkove-v-cem-jezdili-husari-dragouni-a-hulani/

https://www.vhu.cz/exhibit/husarsky-kabatec-1917/

https://www.vhu.cz/exhibit/ceskoslovenske-armadni-jezdecke-sedlo-vzor-6/

https://www.dragonerregiment.at/index.php?id=21

https://www.dragoner4.at/

https://ungermilitarie.com/

Kontakt

Vyhledávání

 Stránky zaměřené na vojenskou historii


 

Navštivte Náš Svět

Naše cestovatelské stránky


Rodinní Válečníci jsou Archivovány

Novinky

22.03.2024 22:01

Přepracován článek o českém

C. a K  hulánském pluku Alexandra II. ruského cara č. 11, včetně článků o dvou příslušnících 2. jezdeckého pluku, pozdějším Štábním kapitánu jezdectva v záloze Kašparu Hintermüllerovi a podplukovníkovi jezdectva Josefu Kořínkovi. Přidán též článek o bratrech Bilíkových, Františkovi a Josefovi. První byl povýšen in memoriam do hodnosti brigádního generála a druhý byl poručíkem jezdectva v záloze. Oba též byli příslušníci 2. jezdeckého pluku ruských legií.   C. a K. český hulánský pluk Alexandra II. ruského cara č. 11 Více zde: https://rodinnivalecnici.webnode.cz/rakousko-uhersko/jezdectvo-rakouska-uherska/jezdecke-pluky-rakouska-uherska/    C. a K. český hulánský pluk Alexandra II. ruského cara č. 11 Více zde: https://rodinnivalecnici.webnode.cz/rakousko-uhersko/jezdectvo-rakouska-uherska/jezdecke-pluky-rakouska-uherska/    C. a K. český hulánský pluk Alexandra II. ruského cara č. 11 Více zde:...
06.02.2024 22:17

Lékař pluku Otakar Karlík

   Pozdější Plukovník zdravotnictva Otakar Karlík, jeho cesta a služba ...
08.12.2023 22:07

Další důstojník 2. jezdekeho pluku Zrzavý Jiří

Štábní kapitán jezdectva Jiří Zrzavý, jeho nadřízený do kvalifikační listiny napsal: „Velmi spolehlivý vůdce v boji rozvážný … Velmi statečný“.
08.12.2023 21:39

Major Emil Schubert Edler von Schutterstein

Šlechtic mezi legionáři, slovní spojení zní stejně utopisticky jako pan továrník mezi proletáři. Přesto pozdější Major jezdectva Emil Schubert Edler von Schuttersein, byl důstojníkem 2. jezdeckého pluku a jezdecké umění předával svým kolegům a později se podílel na vypracování jezdeckého řádu.
05.12.2023 22:22

Poddůstojník Ladislav Brož legionářského 2. jízdního pluku,

Poddůstojník Ladislav Brož legionářského 2. jízdního pluku, začínal jako jezdec u Rakousko–Uherského u Hulánského pluku č. 11 a po vzniku Československa sloužil až do okupace u Dragounského pluku 2 v Olomouci.
02.12.2023 22:51

Dragounský pluk 2

Kompletně přepracován článek o 20ti leté historii Jezdeckého (později Dragounského) pluku 2 v Československé branné moci.
09.12.2022 21:36

Velitel eskadrony 2. jízdního pluku na magistrále Brigádní generál JUDr. Josef Koutňák

Po návratu z Ruska pozdější Brigádní generál JUDr. Josef Koutňák dostudoval v roce 1921 právnickou fakultu a v roce 1922 absolvoval Válečnou školu v Praze. Postupně velel jezdeckým plukům 10 a 8, jezdecké brigádě 1, byl přednostou I.2. jezdeckého oddělení v MNO. Poté byl velitelem jezdecké brigády 2 a následně 2. Rychlé divize. Aktivně působil v odboji za II. světové války a v únoru 1945 byl zatčen. V červenci 1945 byl jmenován velitelem tankového sboru. V roce 1948 byl penzionován.  
04.12.2022 21:20

Poručík zdravotní služby Vladimír Hobza 2. Jezdeckého

pluku ruských legií, pozdější Plukovník jezdectva a poslední velitel Dragounského pluku 7 a jako Brigádní generál velitel poválečné 16. divize v Karlových Varech.  
03.12.2022 23:29

Kapitán legií Josef Dostál - Pozdější Přednosta Jezdectva

muž, jenž velel jezdecké četě, eskadroně, korouhvi, Jezdeckému pluku 4 v Klatovech, Jezdecké brigádě 1. Byl také profesorem Velitelské školy v Praze a přednosta I/2. oddělení jezdectva a remontnictva na MNO v Praze – Divizní generál in memoriam Josef Dostál.  
26.05.2019 21:26

Svobodník Ján Baumann

letecký mechanik Leteckého pluku 3 a příslušník letecké skupiny Československé zahraniční armády ve Francii ...
TOPlist

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode