Rekonstrukce historické přísahy České družiny na Vítkově

11. října 2014 (po 100 letech)

 

     V sobotu 11. října 2014 v deset hodin (1 nastoupily u Národního památníku na Vítkově (Praha) vybrané jednotky Armády České republiky (2 a členové Československé obce legionářské v dobových uniformách. (3

Poté dorazili čestní hosté –  ministr obrany Martin Stropnický, předseda Československé obce legionářské Pavel Budinský, zástupce Generálního štábu Armády ČR brigádní generál Pavel Adam …. Následovalo defilé  historických praporů a projevy hostů.

Nyní přišla na řadu rekonstrukce přísahy České družiny. Ke stolu před čestnou tribunou kde ležela replika praporu České družiny s vyšitou Svatováclavskou korunou s hřeby (4, napochodovala čestná jednotka. Poté čestní hosté jako před sto lety zarazili do žerdi  praporu čestné hřeby. (5

Po zaražení posledního hřebu, prapor převzal praporečník čestné stráže. Pravoslavný kaplan Armády ČR Marek Maxim Švancara s duchovních doprovodem provedl svěcení praporu. Následně ceremoniál ukončila Státní hymna.

Po skončení oficiální části již ne před zraky čestných hostů jako před sto lety, kdy každý z bezmála 800 dobrovolců přistupoval k vysvěcenému praporu České družiny a políbil jej (čímž stvrdil svou přísahu) následovala i tato rekonstrukce. I nyní tak nastoupení zástupci Československé obce legionářské ve stejnokrojích České družiny přistupovali k praporu, poklekli a políbili jej.

Po tomto aktu se členové Československé obce legionářské odebrali na Nákladové nádraží Žižkov, kde následovala druhá část akce – oficiální představení a zpřístupnění Legiovlaku a výstavy veřejnosti .

 

Poznámky:

1)      Ceremoniál na Sofijském náměstí v Kyjevě trval pět hodin, dnes jsme se vešli do hodiny.

2)      Zúčastnily se členové pražského posádkového velitelství a posádkové hudby Praha a Hradní stráž.

3)     Nastoupeno bylo 52 mužů ve stejnokrojích České družiny a 16 ve stejnokrojů roty Nazdar.

4)     Na originálu je vyšita nejen Svatováclavská koruna na bílo–červeném poli, ale i čtyři české státní znaky. Rub je  z ruské trikolóry.

5)     Ministr obrany Martin Stropnický, brigádní generál Pavel Adam, brigádní generál Zdeněk Jakůbek, zástupce starostky Praha 3 Matěj Stropnický, generální    ředitel Národního muzea Michal Lukeš, ředitel Vojenského historického ústavu Praha plukovník Aleš Knížek, plukovník Eduard Stehlík, válečný veterán generál major Jaroslav Klemeš …. 

 

Zdroje:

Osobní návštěva

Kontakt

Vyhledávání

 Stránky zaměřené na vojenskou historii


 

Navštivte Náš Svět

Naše cestovatelské stránky


Rodinní Válečníci jsou Archivovány

Novinky

26.05.2019 21:26

Svobodník Ján Baumann

letecký mechanik Leteckého pluku 3 a příslušník letecké skupiny Československé zahraniční armády ve Francii ...
26.05.2019 20:55

Tři články, Tři bratři Vysloužilové

FRANTIŠEK– ruský legionář, ALOIS – důstojník v záloze prodělají mobilizaci 1938 a JANA délesloužícího  podůstojníka první republiky, příslušníka Vládního vojska, italského partizána, rotného tankového praporu Československé brigády u Dunkerque  ...
19.11.2017 22:54

Začínáme prezentovat pár Osobních předmětů z dob Vělké války našich Válečníků

Máme zde šavli - Kozáckou Šašku Identifikační známku A pár dektetů k vyznamenání či k povýšení
12.07.2017 20:46

Desátník Slovenského štátu Tomáš Josef Lužbeták

Přiženěním jsem získal další příbuzné válečníky. Jedním z nich je i strýc manželčina otce (bratr jeho matky) Desátník Tomáš Josef Lužbeták.
28.06.2017 10:51

Příslušník SNB Strážmistr Ladislav Mašek

Článek popisující životní osudy dalšího Rodinného válečníka Ladislava Maška příslušníka SNB, zařazeného u Jáchymovských dolů .
06.08.2016 11:49

Popis Bojové jízdní rozvědky

Popis Bojové jízdní rozvědky  od 5., 7. a 8. střeleckého pluku Československých vojsk na Rusi od tehdejšího praporčíka Jiřího Zrzavého v červenci 1918 na Sibiři.      
05.08.2016 14:40

Jezdectvo Rakouska-uherska, předchůdce Jezdectva Československé branné moci

Jezdectvo na jehož základech budovala nová republika své jezdecké pluky.  Jejich organizace, počty, výzbroj a jejich uniformy, jež na počátku Velké války patřili již minulosti, ale i dnes jsou stále obdivované.
12.02.2016 12:39

Další Jezdectvo, tentokrát Jezdectvo Vládního vojska

Jezdectvo Vládního vojska 1939 - 1945
07.11.2015 15:19

Jak se stravovali Naši válečníci za Velké války

   Strava a polní kuchyně Rakousko-uherské armády za Velké války i ve Fotografii. K tomu několik polních kuhyní z evropských muzeí i moderních armád.
31.10.2015 16:51

Vagóny z Velké války – Für 40 Männer oder 6 Pferde

   V železničním depozitáři Národního technického muzea  (Praha) v Chomutově je i několik Vagónů s nimiž cestovali naši Rakousko – uherští pradědové na frontu Velké války.
TOPlist

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode