Dělostřelecká pevnost Batu Maung byla vybudována Brity v džungli na stejnojmeném pahorku. Nikdy nebyla použita v boji stejně jako spousta podobných pevností po celém světe. Krom peněz „Daňových poplatníků“ stály i životy obyčejných lidí, kteří zemřeli při stavbě a zbytečně.
Japonci během dvou měsíců obsadili Malajsii útokem přes Thajsko a ne, jak Britští plánovači předpoládali, útokem z moře.
U západního pobřeží severní části kontinentální Malaysie leží ostrov Penang. Na jihovýchodním pobřeží Penangu na kopci Batu Maung, pokrytým džunglí, vybudovali Britové ve třícátých letech 20.století betonovou dělostřeleckou pevnost.
Ostrov Penang je vzdálen jen asi 2,5km od pevniny. Pevnost byla postavena na ochranu ostrova před invazí a zárověn chránila přístup do úžiny Melaka a k přístavu Penang od jihu.
Pevnost vybudovali jednotky British Royal Engineers (Britské Královské ženijní jednotky) a lokální námezdní dělníci.
Účel pevnosti byl jen defenzivní, k odražení mámořní invaze. Britové v té době byli přesvědčeni, že nepřítel „Japonsko“ zaútočí z moře. Stejně tak pro obranu z moře opevnili i Singapur.
Pevnost se skládá z povrchových betonových kasemat pro děla a několika betonových bunkrů pro lehké kulomety. Pouze velitelsko-komunikační centrum a muniční skladiště bylo pod zemí. Muniční sklad byl vybudován devět metrů pod zemí s množstvím propojovacích tunelů. Vše je odolné proti nepřátelské palbě.
Byla zde také pozorovací dělostřelecká věž. K tomu byly vybudovány ubikace, několik kuchyní (zvlášť pro britské (bílé-křesťanské jednotky), pro malajské jednotky (muslimské) a indické jednotky (hinduistické), toalety a umývárny (také extra pro jednotlivé národy ve zbrani), skladiště a ošetřovny.
Podél částí pobřeží a přístupů k pevnosti byly na několika místech postaveny lehké bukry nebo kulometná hnízda.
Celá pevnost se rozkládala na ploše asi 8he (80 000m²). Je umístěna po obou stranách kopce Batu Maung. Na straně k moři byla rozmístěna děla v pevných betonových kasematech. Na vrcholu kopce bylo vybudováno podzemní velitelské stanoviště a muniční sklady, věž pro pozorovací stanoviště a nádrž na vodu. Na odvrácené straně kopce jsou umístěny ubytovny a další zařízení (kuchyně, skladiště, ošetřovny a podobně). Jakmile pevnost byla dokončena, byla obsazena Britskými, Indickými - Sikhy a Malajskými vojáky.
Hlavní zbraní pevnosti byla baterie dvou děl ráže 6inch (152mm) od 11th Battalion Coastal Defences (11. prapor pobřežní obrany).
Dále zde byla rozmístěna část 2nd Battalion Anti-Aircraft Indian Artillery (2. prapor Indického protiletadlového dělostřelectva), vyzbrojená kanony 40mm Bofors. Většina protiletadlových děl byla však určena k ochraně polního letiště Butterworth (1 vzdálené jen několik kilometrů od pevnosti.
Byla zde rovněž umístěna malá jednotka s patracím reflektorem.
Dělostřelecká pevnost na Batu Maung poté, co padla do rukou japonské armády, byla přeměněna na vězění a mučírnu, kde se konaly popravy.
Mnoho kování z bunkrů bylo Japonci odmontováno a sešrotováno. Také tato těžká děla byla Japonci odmontována a převezena neznámo kam.
Po kapitulaci Japonska v srpnu 1945 v Malajsii byla pevnost ponechána na pospas džungli. Jen děti si sem chodily hrát. Až v polovině devadesátých let 20. století pár nadšenců vysekalo okolní porost, vyhnali jedovaté hady z bývalých vojenských ubytoven a dělostřeleckých postavení a zpřístupnili pevnost Malajským turistům a těm pár bláznům z Evropy, co se v horku, děšti a ve vlhku vydávají poznat historii.
Poznámky:
1) Letiště Butterworth bylo v říjnu 1941 součástí britského obranného plánu jako Royal air force station.
Během bitvy o Malajsii letecká základna utrpěla škody vzniklé leteckým bombardováním provedené Japonským námořnictvem stroji Mitsubishi G3M a Mitsubishi G4M z letišť u Saigonu. Zastaralé stíhací letouny Brewster Buffalos zde dislokované, napadlo několikrát nepřítele, ale doprovodné Mitsubishi A6M Zero je sestřelily během několika těchto útoků.
Posádku tvořili tyto jednotky:
Indičtí střelci 5/14 Battalion Punjab Regiment
Domobranci 3rd Battalion SSVF
Dělostřelci 11th Battalion Coastal Defences RA
Protiletadlový dělostřelci 2rn Battalion AA Indian Artillery
Ženisti 36th Fortress Companies, Royal Engineers
K tomu štábní rota, signální rota, polní ambulance a nemocnice a četa tanků
V době napadení Malajsie Japonskem posádce v pevnosti velel brigádní generál C.A. Lyon.
V době Japonské okupace přístav Penang sloužil také jako německá námořní základna na Dálném východě. Konkrétně 33. ponorkové flotile (33. Unterseebootsflottille). Korvetní kapitán Wilhelm Dommes se stal prvním velitelem německé základny U-Boat v Asii.
Přístav Penang používaly také italské ponorky operující v Indickém oceánu.
Německá ponorka U-859 byla kolem roku 2000 nalezena na východ od ostrova Penang s nákladem Mercuria.
Jiří
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————