Zde prezentujeme Muzejní Předměty které používali Naši Válečníci
a nejen Oni na bojištích Velké války.
Identifikační známka Rakouska–Uherska – Legitimationskapsel
Dva Dekrety k vyznamenání Rakouska–Uherska
Povyšovací dekret Rakouska–Uherska Majora artilleri
Původní šavle Plukovníka jezdectva Miroslava Brože z období Sibiřské anabáze.
Šavle ruské jízdy vzor 1881 – takzvaná kozácká šaška vzor 1881. Šaška (rusky – шашка) pochází z Kavkazu, užívaná kozáky a později i částí carské jízdy. Značena byla značkou a číslem výrobce a rokem výroby. Po roce 1917 byla na hlavici rukojeti ještě ražena pěticípá hvězda, později státní znak a písmena C.C.C.P. Později se vyráběla jako sovětská šavle vzor 1927. Ještě ve II. světové válce jí byli vyzbrojeny jezdecké jednotky (většinou kozácké) Rudé armády. Rusové nosili šavle ostřím vzhůru (stejně jako Japonci své katany). Pochva šašky byla zavěšena na dlouhém koženém řemínku, který se nosil nezávisle přes rameno.
Tato je značena značkou výrobce a rokem 1914 na rukojeti, na čepeli je jiná značka a rok 1917. Na druhé straně čepele a rukojeti jsou vyražena dvě písmena A, jedno je navíc s korunkou, na čepeli je navíc číslice 45.
Jednosečná mírně zakřivená čepel se širokým oboustranným výbrusem, bez záštity, dřevěná rukojeť s mosazným kováním. Pochva se vyráběla ze dřeva s mosazným kováním, pro mužstvo byly na pochvě záchyty pro bodák. Délka zbraně z pochvou: 1 020 mm, délka čepele: 866 mm, hmotnost: 1 330g
Jiří
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————