Rodinní Válečníci

Slovinsko aneb Putování za Velkou válkou I. část

I. část 2011

    V roce 2011 jsme si naplánovali potápění Chorvatsku, kde bratr Pavel měl v plánu zvýšit si potápěčskou kvalifikaci.

Cestovali jsme autem s plánem navštívit pozůstatky bojů Velké války za civilizaci na řece Soči ve Slovinsku.

V plánu bylo navštívit Rakousko–Uherské pevnosti – Werk (1 či blockhaus na území Slovinska a navštívit místa bojů v okolí řeky Soči. Zde jsme začali návštěvou pramene a pak jsme putovali po proudu řeky (v které jsme se každý den koupali – případní zájemci na koupání musejí mít „Odznak otužíka minimálně 5 stupně“) až do místa zvaného Most na Soči. Odkud jsme se museli vydat přímou a rychlou cestou do Chorvatska, kde jsme měli domluvený termín na potápění.

Průvodcem po Slovinském bojišti (krom mne) nám byl knižní průvodce Josefa Fučíka a Marka Pavlíka z roku 2008 Sočská fronta 1915–1917. Později i mapa The Isonzo Front–sever.(2 Z časových důvodů (4 dny) jsme vyhledávali pouze místa časově nenáročná – poblíž parkoviště.

Jako první jsme projeli takzvanou Ruskou cestu přes sedlo Vršič (1611m), kterou budovalo přes 10 000 ruských válečných zajatců od jara 1916 do konce roku 1917. Pak následoval pramen řeky Soči.

Druhý den jsme zasvětili prohlídce pevností tkz. Silničních uzávěr–blokhausy rakousko–uherska v jižních Korutanech, rozdělené po Velké válce mezi Slovinsko a Itálii. Přístupové cesty z Itálie do jižních Korutan byly opevňovány poprvé za Napoleonských válek, kdy improvizované blokhausy u Malborghetta a Predilu kryly ustupující rakouská vojska. Ztráty těchto posádek dosahovali skoro 100%. Hřeben Julských Alp je možné překonat pouze v několika sedlech. Proto v druhé polovině 19. století kdy se sjednotila Itálie a Rakousku–Uhersku vznikl nový nepřítel, se tyto cesty průsmykem začaly opevňovat. My jsme vyrazily od obce Bovec údolím do sedla Predel (1156m). Cestou jsme si prohlídli pevnostní seskupení pevností Hermann a Flitscher Klause. Odpoledne dělostřeleckou pevnostní stavbu v Itálii Batterie Predilsattel (tato stavba je již na území Itálie) a o kousek zpět na území Slovinska pevnost Predil. Tato obranná linie pevností pokračuje ještě o několik km dál do nitra dnešní Itálie.

Navečer jsme si prohlédli ústí štoly v Log pod Mangartom (kterým se dopravoval válečný materiál a vojáci) a zrekonstruované bojové postavení Rakouska–Uherska Ravelnik u obce Bovec.(3 Zde se nachází i malý hřbitov s pomníkem padlím vojákům Rakouska–Uherska v letech 1915–1917.

Třetí den jsme se přesunuli do městečka Kobarit s museem Velké války. Obec se proslavila Německo Rakousko–Uherskou ofensivou v říjnu 1917, která prorazila Italské pozice a zahnala Italské jednotky až k řece Piavě … vzdálené od řeky Soči. Také jsme si zde prohlédli největší Italský hřbitov - Italskou kostnici na území Slovinska (s 7 014 pozůstatky Ital. vojáků) a českou výstavu Fotograf Velké války Jindřich Bišický.(4

A poslední den který jsme měli na opevněný vrch Mengore (453m) u Most na Soči, kde je i zajímavý pomník polní kuchyni IV/53 (čtvrtému praporu, záhřebského pěšího pluku 53). Na vrchu Mengere najdeme dělostřelecké postavení – kaverny, zákopy i vodní cisternu. Vrch Mengore je dnes důležitým poutním místem. A poté vojenský hřbitov v Modrejce kde je pohřbeno na 1 600 mužů rakousko–uherské armády

 

Co napsat na závěr, příště cestu určitě dokončím až k moři.

Rozhodně to byl zajímavě strávený čas pro všechny účastníky expedice. Pobyt na čerstvém vzduchu v Julských Alpách, spaní pod širákem a historie která pozměnila životy našich dědů i babiček (Dnes již asi našich pradědů a prababiček.)

 

Fotogalerii naleznete Zde:  Putování za Velkou válkou I.

Druhá část Putování za velkou Válkou II. 2018   +   Fotogalerie II.

Poznámky:

1)  Werk je německy pevnost.

2)  Řeka Soča se v jiných jazycích nazývá Isonzo.

3)  V Log pod Mangartom je i velký vojenský hřbitov Rakousko–Uherských vojáků s pomníkem od českého sochaře a vojáka Rakousko–Uherské armády Josefa Váchala.

4)  Jindřich Bišický (11. února 1889), Oberleutnant pěšího pluku 47. pěšímu regimentu, se stal plukovním fotografem. Fotografoval pluk v Haliči, u Dněstru a italských Alpách.

 

Zdroje:

Vlastní archiv – osobní návštěva

Sočská fronta 1915–1917, Josef Fučík a Marek Pavlík, 2008, ISBN–978–80–87057–04–9

https://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/125108/title/Pevnostni-uzaver-Raibl-Predil

https://zpravy.idnes.cz/zahada-rozlustena-unikatni-fotky-z-valky-maji-autora-p0y-/domaci.aspx?c=A090731_212715_domaci_abr

Kontakt

Vyhledávání

 Stránky zaměřené na vojenskou historii


 

Navštivte Náš Svět

Naše cestovatelské stránky


Rodinní Válečníci jsou Archivovány

Novinky

22.03.2024 22:01

Přepracován článek o českém

C. a K  hulánském pluku Alexandra II. ruského cara č. 11, včetně článků o dvou příslušnících 2. jezdeckého pluku, pozdějším Štábním kapitánu jezdectva v záloze Kašparu Hintermüllerovi a podplukovníkovi jezdectva Josefu Kořínkovi. Přidán též článek o bratrech Bilíkových, Františkovi a Josefovi. První byl povýšen in memoriam do hodnosti brigádního generála a druhý byl poručíkem jezdectva v záloze. Oba též byli příslušníci 2. jezdeckého pluku ruských legií.   C. a K. český hulánský pluk Alexandra II. ruského cara č. 11 Více zde: https://rodinnivalecnici.webnode.cz/rakousko-uhersko/jezdectvo-rakouska-uherska/jezdecke-pluky-rakouska-uherska/    C. a K. český hulánský pluk Alexandra II. ruského cara č. 11 Více zde: https://rodinnivalecnici.webnode.cz/rakousko-uhersko/jezdectvo-rakouska-uherska/jezdecke-pluky-rakouska-uherska/    C. a K. český hulánský pluk Alexandra II. ruského cara č. 11 Více zde:...
06.02.2024 22:17

Lékař pluku Otakar Karlík

   Pozdější Plukovník zdravotnictva Otakar Karlík, jeho cesta a služba ...
08.12.2023 22:07

Další důstojník 2. jezdekeho pluku Zrzavý Jiří

Štábní kapitán jezdectva Jiří Zrzavý, jeho nadřízený do kvalifikační listiny napsal: „Velmi spolehlivý vůdce v boji rozvážný … Velmi statečný“.
08.12.2023 21:39

Major Emil Schubert Edler von Schutterstein

Šlechtic mezi legionáři, slovní spojení zní stejně utopisticky jako pan továrník mezi proletáři. Přesto pozdější Major jezdectva Emil Schubert Edler von Schuttersein, byl důstojníkem 2. jezdeckého pluku a jezdecké umění předával svým kolegům a později se podílel na vypracování jezdeckého řádu.
05.12.2023 22:22

Poddůstojník Ladislav Brož legionářského 2. jízdního pluku,

Poddůstojník Ladislav Brož legionářského 2. jízdního pluku, začínal jako jezdec u Rakousko–Uherského u Hulánského pluku č. 11 a po vzniku Československa sloužil až do okupace u Dragounského pluku 2 v Olomouci.
02.12.2023 22:51

Dragounský pluk 2

Kompletně přepracován článek o 20ti leté historii Jezdeckého (později Dragounského) pluku 2 v Československé branné moci.
09.12.2022 21:36

Velitel eskadrony 2. jízdního pluku na magistrále Brigádní generál JUDr. Josef Koutňák

Po návratu z Ruska pozdější Brigádní generál JUDr. Josef Koutňák dostudoval v roce 1921 právnickou fakultu a v roce 1922 absolvoval Válečnou školu v Praze. Postupně velel jezdeckým plukům 10 a 8, jezdecké brigádě 1, byl přednostou I.2. jezdeckého oddělení v MNO. Poté byl velitelem jezdecké brigády 2 a následně 2. Rychlé divize. Aktivně působil v odboji za II. světové války a v únoru 1945 byl zatčen. V červenci 1945 byl jmenován velitelem tankového sboru. V roce 1948 byl penzionován.  
04.12.2022 21:20

Poručík zdravotní služby Vladimír Hobza 2. Jezdeckého

pluku ruských legií, pozdější Plukovník jezdectva a poslední velitel Dragounského pluku 7 a jako Brigádní generál velitel poválečné 16. divize v Karlových Varech.  
03.12.2022 23:29

Kapitán legií Josef Dostál - Pozdější Přednosta Jezdectva

muž, jenž velel jezdecké četě, eskadroně, korouhvi, Jezdeckému pluku 4 v Klatovech, Jezdecké brigádě 1. Byl také profesorem Velitelské školy v Praze a přednosta I/2. oddělení jezdectva a remontnictva na MNO v Praze – Divizní generál in memoriam Josef Dostál.  
26.05.2019 21:26

Svobodník Ján Baumann

letecký mechanik Leteckého pluku 3 a příslušník letecké skupiny Československé zahraniční armády ve Francii ...
TOPlist

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode