Rodinní Válečníci

Jezdecké jednotky po roce 1945 v Československu

Verze 2/24.9.2024

   Oficiálně bylo jezdectvo součástí československé armády i po roce 1945. Ovšem ve značně zredukované a pozměněné podobě. Po roce 1945 už tedy nenajdeme klasické jezdecké pluky, ale jen několik oddílů jezdectva a několik eskadron vozatajstva a remontní služby tvořící Jezdeckou brigádu.

Proto i výnosem MNO byli důstojnici a rotmistři (poddůstojníci) jezdectva sloučeni s pěchotou dnem 1. července 1945. (Tímto dnem zanikla stavovská skupina důstojníků jezdectva.)

 

Brigádní velitelství jezdectva vzniklo koncem září 1945 v Pardubicích a podléhaly mu čtyři jezdecké korouhve.

Brigáda byla podřízena Velitelství pěchoty hlavního štábu vojska a tvořila pouze administrativní složku.

Velitelství brigády podléhala technická eskadrona a výcviková korouhev, tvořená velitelskou četou a školou pro důstojníky pěchoty v záloze s jezdeckým a vozatajským výcvikem. V rámci korouhve byly organizovány i krátkodobé školy a kurzy, jako např. aplikační škola, trubačský kurz, vozatajský a zapřahací kurz.

 

Jezdecká korouhev byla samostatným vojenským celkem. Skládala se velitelství, jezdecké eskadrony - tvořené jednou četou samopalníků a jednou četou pátračů., remontní eskadrony a náhradní eskadrony a dvěmi až pěti vozatajskými eskadronami, dislokovanými odděleně. Svým složením se jezdecké korouhve přibližovaly k předválečným vozatajským eskadronám.

Jezdecké korouhve byly rozmístěny po jedné v každé ze čtyř vojenských oblastí, které podléhaly.

1. korouhev - Pardubice (od září 1948 Dašice) + 4 vozatajské eskadrony (1

2. korouhev - Český Krumlov (od října 1945 Týn nad Vltavou, od listopadu 1946 Klatovy, od května 1948 Rokycany) + 2 vozatajské eskadrony (2

3. korouhev - Olomouc (od srpna 1947 Hodonín) + 5 vozatajské eskadrony

4. korouhev - Topolčany (od 1948 Nové Zámky) + 4 vozatajské eskadrony

 

V roce 1947 byla technická eskadrona včleněna do 1. korouhve. A u jezdeckých korouhví vznikla eskadrona těžkých zbraní s kulometnou četou a četou kanónů 37 mm vz. 34 nebo vz. 37.

 

V říjnu 1949 došlo k zrušení velitelství jezdecké brigády a současně došlo ke zrušení 2. vojenské oblasti tak zanikla i 2. jezdecká korouhev.

Zbývající korouhve byly reorganizovány na 1., 3., 4. vozatajský prapor a Výcvikový vozatajský prapor, který byl podřízen MNO.

Velitelství 3. vozatajského praporu se v rámci reorganizace přesunulo z Hodonína do Bzence.

 

Reorganizované vozatajské prapory se skládaly z velitelské roty (štábní čety, čety pátračů, samopalné čety), remontní roty, náhradní roty a tří až pěti vozatajských rot opětně dislokovaných odděleně od velitelství praporu.

 

Při reorganizaci na konci roku 1950 zanikl 3. vozatajský prapor a Výcvikový vozatajský prapor.

Zůstal pouze 1. vozatajský prapor (velitelství Dašice) a 4. vozatajský prapor (velitelství Nové Zámky) podřízené velitelství 1. a 2. vojenského okruhu.

Reorganizované prapory se skládaly z náhradní roty, remontní roty a čtyř až pěti vozatajských rot.

 

V dubnu 1951 v rámci praporů ukončily činnost náhradní roty, jejich povinnosti přešly na nově zřizovaná Okresní vojenská velitelství.

 

Dnem 1. ledna 1953 proběhla reorganizace vozatajských praporů a dále ji tvořily dvě vozatajské roty, soumarská rota a remontní rota.

Dále v srpnu 1953 proběhla redukce obou praporů na samostatné roty sídlící v Bohdanči a Nových Zámcích. Reorganizované vozatajské roty se skládaly ze dvou vozatajských čet, remontní čety a soumarské čety.

 

Obě vozatajské roty zanikly  k 1. listopadu.1954. Tímto dnem tak končí historie jezdectva jako zbraně v Československu.

<span times="" new="" roman";="" ""="" "times="" cs;="" ar-sa;"="">Jezdectvo se naposledy představilo veřejnosti 9. května 1954 v Praze na Letné při vojenském defilé k příležitosti oslav 9. výročí konce 2. světové války.

 

 

Poznámky:

1)    U Jezdecké I. korouhve v Dašicích sloužil Poručík Milan Pouska (otec Podplukovník jezdectva (plukovník po roce 1945) František Pouska, matka Anna Pousková).  Narodil se 10. července 1922. Studoval na gymnáziu a obchodní akademii. Od roku 1941 byl Totálně nasazený v Německu u firmy Bosch ve Stuttgartu. Před koncem války uprchl, vrátil se do Prahy k otci a zapojil  se do pražského povstání. Utrpěl zranění střepinou na noze. I přesto 8. května 1945 se skupinou tvořenou mladíky z řad bývalých skautů ze Zpravodajské brigády a mladých budoucích komunistů z jednotky Pěst, zabránil Němcům v ulici Na příkopě postupu na Václavské náměstí.

Po válce absolvoval Hranickou akademii, v roce 1947 byl vyřazen v hodnosti poručíka a poslán do Pardubic k 1. jezdecké korouhvi. Zde v Pardubicích se dvakrát zúčastnil Velké pardubické. V roce 1948 skončil s hnědou klisnou Jiskrou na pátém místě, v roce 1949 klisnou Jiskrou závod nedokončil po pádu na Taxisově příkopu. Dne 17. ledna 1948 se oženil s Martou Bickovou z Klatov a v prosinci 1949 se mu narodila dcera Dagmar, společně bydleli Dašicích.

V březnu 1950 byl zatčen za vyzvědačství. V lednu 1951 byl odsouzen na 17 let a pokutu 100 tisíc korun. Na přelomu února a března 1951 byl poslán do pracovního Tábora XII. u Horního Slavkova. Zde byl za nevyjasněných okolností 11. dubna 1951 na šachtě číslo 14 „v 21:00 hodin zastřelen SNB na útěku“ příslušníkem SNB Oldřichem Dobruským (zemřel v roce 1978).

V jezdectvu i po druhé světové válce sloužila bývalá šlechta. K 1. korouhvi v Pardubicích nastoupil roku 1947 na dva roky hrabě Radslav Kinský (1928 – 2008).

Zdroj: Lukáš Kopecký, Otec a syn ve třetím odboji: https://publikace.nm.cz/periodicke-publikace/amnph/70-3-4/otec-a-syn-v-tretim-odboji-pripad-frantiska-a-milana-pouskovych-frantisek-and-milan-pouska-father-and-son-in-third-resistance-movement


2)    Jezdecká korouhev 2 se skládala z velitelství - štábní čety, jezdecké eskadrony 2 (četa samopalníků a četa pátračů), eskadrony těžkých zbraní 2 od roku 1947 (kulometná četa a kanónová četa s kanóny vz. 34 nebo vz. 37), remontní eskadrony 2 a náhradní eskadrony 2 (všechny Týn nad Vltavou), vozatajské eskadrony 5 (Rokycany) a vozatajské eskadrony 6 (České Budějovice). Počátkem října se velitelství korouhve, jezdecká, remontní a náhradní eskadrona přemístily do Českého Krumlova - Nového Dvora (v polovině října je u eskadron jako místo ubytování uváděn tábor Vyšný u Českého Krumlova). V listopadu 1946 se korouhev přesunula do Klatov a koncem května 1948 do Rokycan. K 1. říjnu 1949 byla jezdecká korouhev 2 zrušena.

Velitelem 2. jezdecké korouhve v Týně nad Vltavou, Českém Krumlově a Klatovech byl podplukovník Václav Ouředník.

Václav Ouředník (1892–1956), byl synem rolníka, ruský legionář a důstojníkem jezdectva u Jezdeckého pluku 4 v Klatovech, za války vězněn klatovským Gestapem a poté v Malé pevnosti Terezín. V roce 1945 aktivován a po únoru 1948 byl z armády propuštěn.

 

Korouhev je jezdecká jednotka, není však jako pěší prapor taktickou jednotkou, ale spíše jednotkou administrativní.

Eskadrona je jezdecká jednotka, přibližně o velikosti roty u pěchoty.

Remontní eskadrona se starala o výcvik mladých koní v útvarech.

Vozatajstvo je název pro vojenský dopravní útvar s vozy nebo soumary.

Náhradní tělesa (prapor, rota, oddíl, baterie, eskadrona) mají útvary pro snadné doplňování a jednotný výcvik, vedou evidenci záložníků, uskladňují a udržují augmentační (válečné) zásoby a připravují mobilizaci vojskového tělesa.

 

Zdroje:

Vlastní archiv

www.valka.cz

www.armada.vojenstvi.cz/

https://www.vhu.cz/exhibit/film-vojenska-prehlidka-1954/

 

 

 

 

Kontakt

Vyhledávání

 Stránky zaměřené na vojenskou historii


 

Navštivte Náš Svět

Naše cestovatelské stránky


Rodinní Válečníci jsou Archivovány

Novinky

22.03.2024 22:01

Přepracován článek o českém

C. a K  hulánském pluku Alexandra II. ruského cara č. 11, včetně článků o dvou příslušnících 2. jezdeckého pluku, pozdějším Štábním kapitánu jezdectva v záloze Kašparu Hintermüllerovi a podplukovníkovi jezdectva Josefu Kořínkovi. Přidán též článek o bratrech Bilíkových, Františkovi a Josefovi. První byl povýšen in memoriam do hodnosti brigádního generála a druhý byl poručíkem jezdectva v záloze. Oba též byli příslušníci 2. jezdeckého pluku ruských legií.   C. a K. český hulánský pluk Alexandra II. ruského cara č. 11 Více zde: https://rodinnivalecnici.webnode.cz/rakousko-uhersko/jezdectvo-rakouska-uherska/jezdecke-pluky-rakouska-uherska/    C. a K. český hulánský pluk Alexandra II. ruského cara č. 11 Více zde: https://rodinnivalecnici.webnode.cz/rakousko-uhersko/jezdectvo-rakouska-uherska/jezdecke-pluky-rakouska-uherska/    C. a K. český hulánský pluk Alexandra II. ruského cara č. 11 Více zde:...
06.02.2024 22:17

Lékař pluku Otakar Karlík

   Pozdější Plukovník zdravotnictva Otakar Karlík, jeho cesta a služba ...
08.12.2023 22:07

Další důstojník 2. jezdekeho pluku Zrzavý Jiří

Štábní kapitán jezdectva Jiří Zrzavý, jeho nadřízený do kvalifikační listiny napsal: „Velmi spolehlivý vůdce v boji rozvážný … Velmi statečný“.
08.12.2023 21:39

Major Emil Schubert Edler von Schutterstein

Šlechtic mezi legionáři, slovní spojení zní stejně utopisticky jako pan továrník mezi proletáři. Přesto pozdější Major jezdectva Emil Schubert Edler von Schuttersein, byl důstojníkem 2. jezdeckého pluku a jezdecké umění předával svým kolegům a později se podílel na vypracování jezdeckého řádu.
05.12.2023 22:22

Poddůstojník Ladislav Brož legionářského 2. jízdního pluku,

Poddůstojník Ladislav Brož legionářského 2. jízdního pluku, začínal jako jezdec u Rakousko–Uherského u Hulánského pluku č. 11 a po vzniku Československa sloužil až do okupace u Dragounského pluku 2 v Olomouci.
02.12.2023 22:51

Dragounský pluk 2

Kompletně přepracován článek o 20ti leté historii Jezdeckého (později Dragounského) pluku 2 v Československé branné moci.
09.12.2022 21:36

Velitel eskadrony 2. jízdního pluku na magistrále Brigádní generál JUDr. Josef Koutňák

Po návratu z Ruska pozdější Brigádní generál JUDr. Josef Koutňák dostudoval v roce 1921 právnickou fakultu a v roce 1922 absolvoval Válečnou školu v Praze. Postupně velel jezdeckým plukům 10 a 8, jezdecké brigádě 1, byl přednostou I.2. jezdeckého oddělení v MNO. Poté byl velitelem jezdecké brigády 2 a následně 2. Rychlé divize. Aktivně působil v odboji za II. světové války a v únoru 1945 byl zatčen. V červenci 1945 byl jmenován velitelem tankového sboru. V roce 1948 byl penzionován.  
04.12.2022 21:20

Poručík zdravotní služby Vladimír Hobza 2. Jezdeckého

pluku ruských legií, pozdější Plukovník jezdectva a poslední velitel Dragounského pluku 7 a jako Brigádní generál velitel poválečné 16. divize v Karlových Varech.  
03.12.2022 23:29

Kapitán legií Josef Dostál - Pozdější Přednosta Jezdectva

muž, jenž velel jezdecké četě, eskadroně, korouhvi, Jezdeckému pluku 4 v Klatovech, Jezdecké brigádě 1. Byl také profesorem Velitelské školy v Praze a přednosta I/2. oddělení jezdectva a remontnictva na MNO v Praze – Divizní generál in memoriam Josef Dostál.  
26.05.2019 21:26

Svobodník Ján Baumann

letecký mechanik Leteckého pluku 3 a příslušník letecké skupiny Československé zahraniční armády ve Francii ...
TOPlist

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode